Szukaj na stronie

Woda - niezbędnik prawidłowego funkcjonowania organizmu


Witam Was w sobotnie południe. Ja już po treningu i posiłku, a teraz czas na chwile odpoczynku i artykuł, którym powinniście się szczególnie zainteresować i wprowadzić w życie jeśli jeszcze tego nie zrobiliście.
Jakiś czas temu pisałam o PODSTAWACH ZDROWEGO ODŻYWIANIA i tak jednym z punktów była woda i odpowiednia jej ilość oraz znaczenie w organizmie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że człowiek składa się aż z ponad 60% z wody i jest ona niezbędnym składnikiem dla nas. 

Odpowiednia ilość wody w ciągu dnia.
Zapewnienie odpowiedniej ilości płynów w ciągu doby jest rzeczą obowiązkową, jeśli chce utrzymać organizm w dobrym stanie. Zależy od tego nasz nastrój, wygląd skóry czy poziom energii. Zalecane jest, aby spożyć 2 litry dziennie różnych płynów. Osobom ćwiczącym czy wykonującą ciężką pracę fizyczną powinny zwiększyć jej ilość do ponad 2,5 litrów. Starać się popijać systematycznie małymi łykami niż na raz wypić pół butelki.
Woda odpowiada za prawidłową funkcję organizmu.
Jest składnikiem płynów ustrojowych - w tym krwi, limfy, żółci, płynu mózgowo-rdzeniowego czy soków trawiennych. Umożliwia przemiany metaboliczne i oczyszczanie organizmu, chroni nasze organy - m.in. mózg, gałkę oczną, rdzeń kręgowy. Poprawia funkcjonowanie stawów i nerek, reguluje temperaturę ciała, poprawia trawienie oraz zwiększa przyswajalność stałych pokarmów. Dzięki niej możliwe jest transportowanie niezbędnych substancji odżywczych do komórek w naszym organizmie.

Woda transportuje substancje odżywcze i pomaga w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii.
Woda jest idealnym środkiem transportu m.in. dla substancji odżywczych, którym umożliwia rozpuszczenie się i dotarcie do komórek ciała. Dzięki temu, że ułatwia formowanie się kęsów pożywienia, przesuwanie ich wzdłuż przewodu pokarmowego i właściwe działanie enzymów trawiennych, zapewnia prawidłowy przebieg całego procesu metabolizmu. Wszystko to jest bowiem uzależnione od odpowiedniej zawartości wody w ślinie, soku żołądkowym i jelitowym oraz w żółci. Podobnie jest z metabolitami transportowanymi z wątroby do odpowiednich organów, czy, z tlenem, który dzięki wodzie zawartej w krwi przenoszony jest z płuc do tkanek, oraz z mnóstwem innych substancji.

Stabilizuje temperaturę naszego ciała.
Krążąca krew rozprowadza ciepło po całym organizmie i usuwa je z miejsc, gdzie aktualnie jest go zbyt dużo. Gdy temperatura otoczenia staje się wyższa niż temperatura naszej skóry, oddawanie tego ciepła następuje dzięki parowaniu wody. Gdy wzrasta nasza aktywność fizyczna, potliwość jest jeszcze większa albo w stanach chorobowych, w pewnym momencie zaczynamy się pocić dużo bardziej. A ponieważ nasz organizm straty te toleruje tylko przez krótki czas, ważne, aby właśnie w takich sytuacjach szczególnie pamiętać o uzupełnianiu płynów.

Przyjmowanie wody w owocach i warzywach - plusy dwa w jednym
Do produktów o największej zawartości wody należą oczywiście świeże owoce i warzywa. Są doskonałym źródłem nie tylko wody, ale również wielu witamin, minerałów, enzymów i przeciwutleniaczy. Do tej grupy należą: ogórek, rzodkiewka, pomidor, seler naciowy, truskawka, arbuz, papryka, kalafior, brokuły, pomarańcze, szpinak, ananas, maliny, marchew, jagody.

Magnez, potas, wapń i sód - składniki wspomagające wchłanianie wody
Potas odpowiada za wchłanianie się wody zaś sód za utrzymanie tej wody w komórkach ciała. Musi zachodzić odpowiednia równowaga między tymi dwoma pierwiastkami, jest to warunek skutecznego nawadniania organizmu. Magnez ma duży wpływ na prawidłowe działanie sodu i potasu. Wapń uszczelnia naczynia krwionośne, aby nie dopuścić do jej zatrzymania i ewentualnego nadmiaru.

Izotoniki - używaj z rozwagą
Na rynku powstaje wiele takich napojów, ale nie wszystkie są odpowiednie i nie dla wszystkich. Osobom, które trenują sporadycznie lub mają nie wielki wysiłek w ciągu dnia, nie zaleca się ich picia, lepiej wyjdziecie na wypiciu wody ze świeżo wyciśniętym sokiem. Zaś osoby, które mają intensywny wysiłek fizyczny, mogą sobie pozwolić od czasu do czasu, ALE tylko na te z dobrym składem. Wiele z nich ma dość sporą ilość cukru i kalorii, a te tzw. zero w większej ilości też nie posłużą organizmowi. Ogólnie polecam nawadnianie się czystą wodą z naturalnymi dodatkami.

Uczucie suchości w ustach - osłabienie i zmęczenie - NIE DOPUSZCZAJ. 
Jest to pierwszy objaw odwodnienia. Ważne jest, aby nie dopuszczać w ogóle do takiego stanu. Często tłumaczymy sobie, że to pewnie z niewyspania albo stresu, lecz w 90% przypadkach to właśnie brak wody powoduje takie objawy. Jeśli już Wam się to zdarzy od razu uzupełnijcie płyny przynajmniej 1 szklanką wody. 

Pamiętajcie, że każdy organizm jest jednak inny, nie można stosować tej samej zasady dla wszystkich. Różni ludzie, różne funkcje pełnią i wrzucanie wszystkich do jednego worka jest nieodpowiednie. Nie pijemy wody na siłę, staramy się racjonalnie do tego podejść, lecz z rozwagą pamiętać w miarę o wytycznych.

Woda jest NIEZBĘDNA dla naszego organizmu i pamiętajcie, aby codziennie zapewnić jej odpowiednią ilość, jeśli chcecie cieszyć się zdrowiem wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi gościć Ciebie na mojej stronie. Mam nadzieję, że przepis lub artykuł Ci się spodobał i jeszcze do mnie wrócisz :)

Copyright © ZDROWO I AKTYWNIE , Blogger